Zajděte si na Pokoje, výstavu, kde je možné úplně všechno

BANGER 14. 11. 2017 0
Zajděte si na Pokoje, výstavu, kde je možné úplně všechno

Instantní čínské polévky na stěně, pastičky na myši a rozdrcené rohlíky na podlaze. Výstava Pokoje je umístěna v 63 pokojích v kampusu Hybernské 4 a ukazuje průřez současným „mladým“ uměním. Každý z pokojů totiž funguje jako samostatná expozice jednoho ateliéru české vysoké školy. Jde již o šestý ročník výstavy a navštívit ji můžete do pátku 17. prosince.

Limitem expozic jsou snad jen prostory pokojů. Školy použily všech myslitelných materiálů. Pokoj, kde jsou po zemi rozmístěné pastičky na myši, sousedí s pokojem, kde na stěnách visí igelitové sáčky. Další je pak oblepen čínskými polévkami a na stolečku v rohu stojí plastikové mystičky a lžičky. Ateliér skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze zase jako svůj hlavní materiál použil rohlíky.

Během výstavy se pracuje i se zvukem. Téměř v každém pokoji hraje hudba, která dokresluje záměr tvůrců, některé expozice jsou na zvuku přímo založené. Vidět můžeme i pokoje pracující především s vůní. Třeba pokoj plný osvěžovačů vzduchu.

Rozdíly mezi expozicí a věcmi denního užitku v Pokojích úplně mizí. Nejobtížnější je rozpoznat expozici Grafického designu a nových médií z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Expozice je umístěna v prostoru veřejných záchodků. A jejím cílem je vypadat jako veřejné záchodky. Indicií, podle kterých můžete odlišit umění od reality, je v tomto případě tabulka s číslem pokoje a skutečnost, že kabinky záchodků jsou zamčené a kasička na vybírání peněz za vstup na toaletu je přilepená ke stolu.

Většina pokojů je interaktivních – můžete napsat vzkaz, namalovat obrázek nebo si třeba zahrát na kurátora a vytvořit vlastní výstavu z nabízených děl. Anebo si třeba sešít vlastního plyšáka z rozstříhaných plyšových těl. Například medvídka se sloníma nohama. A chobotem.

Některé pokoje jsou ale i víc než šokující. Jsou zkrátka pěkné. A vtipné. A chytré. Jednoduše úplně jiné, než byste od výstavy, potažmo čehokoli jiného čekali. Už jen z toho důvodu se vyplatí ji navštívit. Jak se s ní vypořádáte, to je jenom na vás. Na Pokoje vás totiž nikdo nepřipraví.

foto: Eva Regnerová, Facebook Pokoje VI.