Top 10: Filmy, které ovlivnily, či byly ovlivněny urban kulturou

Flashone 1. 1. 2017 0
Top 10: Filmy, které ovlivnily, či byly ovlivněny urban kulturou

Vánoční svátky jsou pomalu za námi, takže pokud jste si již vyplýtvali zásobu svých oblíbených filmů a pro nový rok vám nezbývá nic jiného, než čekat na novinky v kinech, a máte tak nějak blízko k americké hip hopové kultuře, nabízíme vám náš list top 10 „hood“ filmů, které buď přímo ovlivnily, či byly ovlivněny urban kulturou.

  • Boyz N The Hood

Either they don’t know, don’t show, or don’t care about what’s going on in the hood.

Nejspíš největší legendou našich takzvaných hood movies je kultovní klasika a Ice Cubeův herecký debut – Boyz N The Hood. Trhák, jenž poukazuje na život černochů ve městě South Central – CA. Od dětství je hlavní postava Traye (Cuba Gooding, JR.) znechucena životem a mentalitou pouličních gangsterů a jejich mladších stoupenců, kteří mají místo školy a zaměstnání vyhlídky na svou budoucnost nakloněny spíše směrem k ulici, potažmo vězení. Jeho rodiče, i přes to, že jsou rozvedeni, se jej snaží táhnout tím správným směrem, a jelikož je Tray díky své povaze dost chytrým, ale i problémovým školákem, je nucen bydlet se svým otcem. Jeho dva nejlepší kamarádi – bratři jménem Doughboy (Ice Cube) a Ricky jsou zase úplným opakem. Darren aka Doughboy je od mala tak nějak uchvácen zločinem, což vede až k prodávání drog. Ricky je zase od dětství přesvědčený o tom, že se z něj stane fotbalová hvězda. Začátkem až poklidný rodinný film se tak obrací ve strhující drama plné bolesti a trpkého ponaučení.

  • Menace II Society

Druhý, více než klasický flick, vyprávějící příběh pouličního dealera Caina (Tyrin Turner) pocházejícího z Watts, jež je vedle Comptonu asi nejnebezpečnějším místem na západu USA. Český název „Hrozba Společnosti“ je tedy více než výstižný. Caine pochází z chudé rodiny bývalého dealera, který podobně jako většina ostatních afroamerických hustlerů, zemřel při prodávání drog do rukou jiného černocha. Caina tak vychovávala babička s dědou a hlavně i ulice, na které ve filmu tráví většinu času společně se svými homies O-Dogem a A-Waxem, kterého ztvárnil dnes již legendární rapper MC Eiht. Ten k filmu nahrál i skvělý soundtrack Straight Up Menace.

Vedle něj si pak ve filmu zahrála i filmová hvězda Jada Pinkett Smith. Tenhle biják se nezapsal pouze do historie, ale i do spousty srdcí našich oblíbených rapperů. Například 21 Savage & Metro Boomin si v klipu No Heart propůjčili legendární scénku loupeže v korejské večerce.

  • Straight Outta Compton

V našem seznamu samozřejmě za žádných okolností nesmí chybět takřka nejčerstvější přírůstek do světa životopisných snímků – Straigh Outta Compton, který pojednává o vzniku legendární skupiny N.W.A. Před spuštěním filmu je ale třeba si uvědomit, že jde o plnohodnotný film a ne dokument, tudíž musíme počítat s tím, že nějaké části jsou dobarvené a v některých místech i trochu umělé. To ale na kvalitě snímku vůbec neubírá, ba naopak má divák možnost vidět zrod samotného gangsta rapu v srdci města Compton v plné kráse. První nahrávací session, první hity, první koncerty, spor s manažerem Jerry Hellerem (Paul Giamatti), vyprodané turné, večírky, potyčky s policisty, problémy s FBI, beefy a ještě mnohem více. To je Straight Outta Compton.

Dr. Dre (Corey Hawkins), MC Ren (Aldis Hodge), Eazy-E (Jason Mitchell), DJ Yella (Neil Brown Jr.) a Ice Cube (O’Shea Jackson Jr.) jako jedna z nejkontroverznějších skupin všech dob ukázala v minulém roce celému světu neopakovatelný příběh, díky kterému stojí rap na takových základech, jaké dnes má.

  • Friday

Imma get you high today. Couse it’s Friday, you ain’t got no job.. And you ain’t got shit to do.

Film Friday je rovněž dílem režiséra Garyho Graye, a také jednou z nejlépe hodnocených komedií v historii. Krom tohoto prvenství, to byl také první film z dílny geniálního rappera, herce a právě i scénáristy – Ice Cuba. Ten si po úspěchu v již zmíněném Boyz N The Hood, ve filmu zahrál hlavní roli Craiga, který přišel o práci. Celý film se odehrává na předměstí, kde vypráví příběh jednoho jediného pátku a svými více než vtipnými scénkami symbolizuje, že i tak naprosto běžný den, jako je pátek, nabízí spoustu zapeklitých situací a krkolomných příhod. Vedle Craiga se objevuje i jeho kámoš Smokey (Chris Tucker), který má místo prodávání marihuany více práce s tím, jí sám vykouřit. Právě od něj pochází i níže psaný citát. Friday se s několika dalšími lety dočkal i dalších dvou dílů – Next Friday a Friday After Next, které také doporučujeme zhlédnout.

  • Juice

Juice se odehrává v newyorkském Harlemu, kde se 4 teenageři – Bishop (Tupac), Q, Raheem a Steel perou s životem mladého černocha, policií či portorikánským gangem. Krádeže, násilí a zbraně jsou v Juice hlavními prioritami a nejedná se o nic víc, než o drama, kde Tupac odehrál jednu ze svých životních rolí. Pokaždé, když účinkoval za kamerou, lidé spíš viděli Paca, než jeho roli. Ale psychopat Bishop, jenž touží po životě velkých zločinců si získal neméně velké obdivy. Po loupežném přepadení obchodu, se právě Bishop se zbraní v ruce do čista zbláznil a zastřelil i své vlastní přátele. Jako poslední se dostává na řadu místní DJ Q, kterého ztvárnil herec ze seriálu Dr. House – Omar Epps. Ten na konci tohoto strhujícího snímku docílí překvapivého rozuzlení.

  • 8 Mile

Tematický „celovečerák“, který popisuje život a začátky kariéry jednoho z prvních a základních členů nahrávací společnosti Aftermath – Eminema. Ten ve filmu bravurně ztvárnil mladíka Jimmyho Smithe, jenž se snaží vyhrát místní rap battle, a dalo by se říct i sám sebe, jelikož film je inspirován jeho začátky a nelehkým životem v detroitském ghettu/slumu. To od bílé bohaté části rozděluje dlouhá ulice 8 Mile. Celý film Jimmy aka B Rabbit sbírá informace proti svému rapovému rivalovi Papa Docovi, s kterým ke konci filmu svádí neuvěřitelně energický a propracovaný freestyle battle. Vedle Slim Shadyho se za klapkou předvedl i rapper Proof, Obie Trice či Xzibit. Krom nich ale ve filmu také zazářila krásná a bohužel již zesnulá herečka Brittany Murphy či na Oscara nominovaný Michael Shannon.

Eminem také k filmu připravil všem jistě známý soundtrack s názvem Lose Yourself, za který obdržel jak cenu Grammy za nejlepší rapový song, cenu MTV za nejlepší videoklip, tak i Oscara za nejlepší píseň.

  • Hustle & Flow

„You know it’s hard out here for a pimp, when he tryin‘ to get this money for the rent.“ Přesně těmito slovy začíná dnes již legendární skladba od memphiské skupiny Three 6 Mafia, sloužící jako „main“ soundtrack k filmu Hustle & Flow, kterým se dodnes inspiruje spousta rapperů (i těch českých). Snímek pojednává o pouličním pasákovi přezdívaném DJay (Terrence Howard), který se snaží v ulicích špinavého Memphisu se svými třemi prostitutkami přežít, a k tomu vydělat i pořádný balík peněz. Ovšem DJay celý život sní o tom, že se jednoho dne stane slavným rapperem. I proto se za pomoci své „rodiny“ rozhodne nahrát vlastní nahrávku, jež má za cíl předat uznávanému rapperovi jménem Skinny Black, který míří do města. Vedle Terrence Howarda si svou roli ve filmu vysloužili i Ludacris, DJ Qualls nebo třeba DJ Paul z Three 6 Mafia.

Film Hustle & Flow vyžaduje velkou spolupráci s divákem, který si musí uvědomit, co mu vlastně celý snímek chce ve finále sdělit. Jedná se sice o film zaměřující se na hudbu (rap), ale neklade na ní až takový důraz jako třeba počiny Straight Outta Compton či Get Rich Or Die Tryin.

Je také potřeba dodat, že si film Hustle & Flow odnesl spoustu ocenění, a to jak za hlavní roli Terrence Howarda, tak i za skladbu Hard Out Here for a Pimp skupiny Three 6 Mafia.

  • Notorious

Stejně jako Straight Outta Compton je film Notorious biografickým ztvárněním životního příběhu jednoho z rapových velikánů jménem The Notorious BIG. Toho snad není nutno blíže představovat ani jednomu z vás (možná Lil Yachtymu?) a proto je velmi důležité si v průběhu filmu uvědomit, s kým máte vlastně vůbec tu čest. Samotný snímek vám trochu více přiblíží mladí Christophera Wallace, kterého zde velice skvěle zahrál Jamal Woolard a kterého se jeho matka snaží chránit před špínou a zločinem v ulicích. Ovšem veškerá snaha je marná, poněvadž Christopher byl vždy tak trochu se vším nespokojený a život drogového dealera v Brooklynu vypadal poněkud slibněji, než jedničky z testů ve škole.

Z notorického hustlera Chrise, jenž společně se svým parťákem Dee Rockem ovládal Fultonovu ulici, se po zatčení a pobytu ve vězení stává Biggie Smalls aka The Notorious BIG, který dostává možnost protlačit své demo až k samotnému Puff Daddymu, jenž v něm objevuje potenciál k zaplnění dlouhodobého ticha na východním pobřeží. Zbytek je samozřejmě historie, ovšem její vyprávění a vyobrazení nám odhaluje i spoustu zajímavých momentů v Biggieho životě, kterým nám dokázal, že žádný sen není nedosažitelný. Až nebe je hranicí.

  • Get Rich Or Die Tryin‘

Příběh jednoho z nejdrsnějších rapperů všech dob aka Curtise „50 Cent“ Jacksona, který ve filmu sehrál sám i svou hlavní roli. Film si však nezakládá na všech pravdivých faktech a je pouze inspirován skutečným příběhem, stejně jako tomu bylo u 8 Mile. Snímek tedy pojednává o mladém Marcusovi, pro kterého se jeho matka snaží dělat co nejvíce a která je bohužel díky své „práci“ zavražděna. Po této tragické události se náš hlavní hrdina rozhodne vydat na dráhu drogového dealera, přičemž se snaží nahrát své první rapové nahrávky pod pseudonymem Young Caesar. Po nepříjemných situacích se dostává do vězení, kde poznává svého budoucího manažera Bamu (Terrence Howard), s nímž naváže ihned přátelství a po propuštění dělají maximum pro nahrávání hudby.

Ve filmu nechybějí přestřelky, popravy, prodej drog, milostné scénky a ani Fiftyho nešťastná příhoda, při které byl 9x postřelen. Vedle Curtise a Terrence Howarda si ve snímku střihl roli také Tory Kittles, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Bill Duke nebo Joy Bryant.

  • New Jack City

Město New York až na kost prorostlé zločinem a hlavně zaplavené vlnou cracku, s kterým v kultovní hitovce New Jack City obchoduje gangster Nino Brown, jemuž propůjčil svou tvář Wesley Snipes. Nino se chce dostat až na samý vrchol všech velkých mafiánů, ale jeho plány mu hatí detektiv Appleton (Ice-T), jenž je k případu přiřazen v utajení. Vedle těchto hereckých velikánů si zde jednu ze svých prvních rolí odbyl i například dnes velice dobře známý komik Chris Rock. Ten zde hraje feťáka Pookieho.

Žebříček těchto TOP 10 není sestaven podle počtu hodnocení, ale pouze podle příběhu, jenž se dotýká nejblíže právě urban kultury, ghetta či hip hopu. Pokud by měl být seznam o něco delší, tak bychom určitě zařadili i skvěle zpracovaný, podle skutečného příběhu natočený film Paid In Full, ve kterém si zahrál i rapper Cam’ron, dále pak Training Day v hlavní roli s Denzelem Washingtonem a také je třeba připomenout, že pro nadcházející rok je nejvíce očekávanou událostí premiéra dalšího biografického snímku – All Eyez On Me, o jehož potenciálu není možné jakkoliv pochybovat. Podělte se i vy s námi o žebříček vašich Top Hood Movies níže v komentářích či na Facebooku.

foto: moviepostershop.com, impawards.com, IMDb, hiphopearly.com