Rytmus: „Nikto nemá návod na to, čo je správne…“

P. 27. 11. 2016 0
Rytmus: „Nikto nemá návod na to, čo je správne…“

Nemusíme vám asi znovu připomínat, že se blíží vydání jedné z nejzásadnějších desek na tuzemské scéně, kterou nemá na starosti nikdo jiný, než samotný Rytmus. O jeho připravovaném albu s názvem Krstný Otec jsme vám přinesli už veškeré potřebné informace včetně seznamu hostů, tracklistu, coveru a singlů. Ovšem, jak už bývá dobrým zvykem, ke každému pořádnému releasu patří také křest, jenž se v tomto případě uskuteční už 10. prosince v pražském Foru Karlín.

A na co se těšit? Kromě zbrusu nových tracků a také jedinečné show v jednom z deseti nejlépe ozvučených prostorů v Evropě, se na pódiu objeví většina hostů z desky. Jmenovitě tedy nebudou chybět Ego, Ektor, Marpo, Indy, Elpe, Čistychov, Laris Diam, Sergei Barracuda, PAT, Separ a James Cole. To už je opravdu velmi zajímavá sestava na jednu obrovskou show, co říkáte? A co na to říká sám autor nejočekávanější tuzemské desky? Zeptali jsme se ho v našem aktuálním rozhovoru, čtěte dál!

Kdo je Rytmus 2016? Jak bys ve zkratce charakterizoval svůj vývoj od začátku rapové kariéry až po album Krstný otec, které právě dokončuješ?

Odpoveď na túto otázku dostaneš po vypočutí celého albumu.

Album je momentálně těsně před svým vypuštěním do světa. Liší se něčím pocit, který máš teď, před vydáním Krstného Otce, od pocitu, který jsi měl u předešlých alb?

Zásadne sa líši v tom, že som ten album robil v absolútnom klude a netlačil ma žiadny termín. Inak ani neviem, ten scenár sa furt opakuje, takže viem, čo bude nasledovať. Po roku by som ti vedel odpovedať na túto otázku určite zaujímavejšie.

Po období, kdy jsi tíhnul spíše k party a k modernímu zvuku, se chystáš s novou deskou vrátit více zpět ke kořenům. Myslíš, že má dnes tuhle tendenci rap celkově? Že se pomalu začne opět vracet boombap a klasický zvuk, místo aktuální vlny trapu a podobně?

Podla mňa je pičovina, na základe štyroch party trackoch súdiť, že som mal party obdobie. Navyše Kontrafakt Navždy bol vážny hip hopový album a žiadna party. Nesnažím sa vrátiť nikam. Snažím sa posunúť frázovanie, flow, narábanie s hlasom a úkázať všestrannost v rape. Či už v štúdiu, alebo na koncertoch. Tak to robím celý život a tak to aj ostane. Nechcem sa obmedzovať.

Pryč od škatulek, hlavní je hudba. Dává ti stále to, co na začátku?

Dáva mi ešte viac, pretože čím som s tou hudbou starší, tak viem ako v nej prirodzenejšie plávať.

Jaký pokrok podle tebe udělala česká a slovenská scéna za poslední roky? Jde dle tvého názoru správným směrem?

Podla mňa ide. Otázka je, čo je správny smer? Nikto nemá návod na to, čo je správne…

Objevil ses letos například po boku Moma, Ektora či zpěvačky Mons Berry. Poslední jmenovaná je poměrně čerstvým jménem na scéně. Chybí ti víc takových talentů?

Mne nechýba nič, bráško. Ak sa nájde niekto, kto stojí za povšimnutie a sadneme si ako ľudia, tak rád to nechám na budúcnosti, čo prinesie.

Příkladem může být i rapper PAT, kterého jsi upsal pod svůj label POZOR Records. Cítím z něj velký talent, originalitu a hlad po hudbě. Chystáš se do labelu oslovovat časem i další lidi?

Nechystám. Nechávam všetko na spontánnost.

Velkým překvapením může pro někoho být účast Jamese Colea na tvém albu. Od dob, kdy jste spolu měli spor, uběhla spousta času. Je tedy válečná sekera definitivně zakopána?

Nie je, pičujeme si v kuse.

Co poslouchá Rytmus v roce 2016? Máš nějaké hudební highlighty, co podle tebe stojí za vypíchnutí?

Počúvam Roxette a Vaška a Evu.

Nejoblíbenější značka oblečení?

Plima a Reblok.

Jaký byl tvůj nejsilnější kulturní zážitek v tomhle roce?

Koncert Vaška a jeblej Evy.

Je něco, co bys chtěl vzkázat našim čtenářům a navnadit je třeba na nové album? 

Príďte na krst, bude to zas o level inde. Moc sa na vás teším. 🙂

krstnyotec-flyer-web

foto: facebook.com