Podívejte se na současné robotické technologie, ze kterých vás zamrazí

Champ 1. 12. 2017 0
Podívejte se na současné robotické technologie, ze kterých vás zamrazí

Technologie se každým dnem stávají vyspělejšími a řada lidí si klade otázku, zdali takové tempo nebude v budoucnu spíše škodné než prospěšné. Obrovským tématem je v současnosti umělá inteligence, respektive robotické technologie, které mnohdy vypadají poměrně děsivě. O tom se můžete sami přesvědčit v našem krátkém výběru…

SpotMini
Jako první si představíme čtyřnohou robotickou mašinku SpotMini. Tento robot, který pochází z dílen společnosti Boston Dynamics, vypadá jako kříženec mezi psem a sci-fi vetřelcem a vzhledem k jeho pohybům dokáže v lidech vyvolat smíšené pocity strachu a smíchu. Těžko říct, jaké komerční využití může tento žlutý robot do budoucna mít, nicméně inženýři z Boston Dynamics s ním patrně nějaké plány mají. Jedná se totiž o druhou verzi, která oproti té minulé vypadá mnohem kompaktněji a „moderně“.

Sophia
Velký krok kupředu, co se týče robotických technologií, udělala i hongkongská společnost Hanson Robotics s robotem Sophia. Tento humanoid ženského pohlaví, který se skutečnému člověku velmi blízce podobá, by v budoucnu mohl sloužit například ve školách nebo domovech pro seniory, a to především proto, že se neustále učí. Sophia v sobě totiž skrývá technologii strojového učení (machine learning), díky níž se postupně dokáže učit novým věcem, respektive emocím, obličejovým výrazům a tak podobně. A pochopitelně umí i mluvit. To nejzajímavější na Sophii je však to, že nedávno získala oficiální občanství v Saúdské Arábii. Ano, i robot se v dnešní době může stát právoplatným občanem konkrétní země, minimálně takové, kde technologie nejrůznějšího charakteru výrazným způsobem akcelerují.

Atlas
Dalším humanoidním robotem je Atlas, za kterým (stejně jako u SpotMini) stojí inženýři z Boston Dynamics. Ten se za poslední dobu zlepšil natolik, že nyní dokáže něco, co řada jeho předchůdců nezvládla – salto vzad. Vedle tohoto akrobatického kousku však umí i bezproblémově chodit (podotýkáme, že jeho chůze také nahání strach), skákat, zvedat se země nebo nosit až jedenáctikilogramové náklady. I proto má být Atlas v ideálním světě využíván pro skladové činnosti. Jelikož využívá moderní senzory LiDAR, které najdeme například v samořídících autech, dokáže se vyhýbat překážkám, a v určitých věcech tak jednoduše nahradí člověka.

Handle
A aby toho nebylo od Boston Dynamics málo, vytvořili rovněž zajímavého pojízdného robota pod označením Handle. Jeho tělo je založeno na těle jeho sourozence Atlase (výše), nicméně místo chůze využívá kolečka k jízdě. Handle je taktéž určen pro manipulaci s těžkými náklady (společnost uvádí, že uzvedne až 50 kilogramů), což dokáže ve srovnání s Atlasem dělat o něco rychleji.

foto: nbcsandiego.com