Best of Grime & UK: Prosinec 2016

nkl 7. 1. 2017 0
Best of Grime & UK: Prosinec 2016

S rokem 2017 jsme si pro vás připravili novou rubriku, pojmenovanou Grime & UK, která, jak název napovídá, bude sledovat, co se událo na ostrovní hudební scéně s tím, že hlavním fokusem této měsíční rekapitulace bude grime. Zaměříme se ale i na novinky z jiných žánrů.

Pokud tento britský hudební styl sledujete, určitě víte, jak velké množství novinek se v UK za jeden měsíc urodí, proto se budeme snažit zmapovat jen ty nejzásadnější a nejzajímavější releasy, singly a videoklipy. Pojďme se tedy podívat, co nám přinesl loňský prosinec.

 • Donae’o – Black feat. JME & Dizzee Rascal

Jako první si představíme klip (track sám o sobě je už trochu starší) k bombě Black, která se objeví na desce The Grey Area od Donae’o. Ten si na featuring přizval neméně legendárního JMEho s Dizzee Rascalem, a výsledkem je velmi povedený počin.

 • Wiley – Speaker Box

Další veterán tohoto žánru, co má před vydáním nového alba. Wileyho Godfather by měl být venku už v lednu a pokud bude stejně dobrý, jako oldschoolově znějící track Speaker Box, bude se rozhodně na co těšit.

 • Mura Masa – Love$ick (Mumdance Remix feat. Riko Dan)

Mumdance určitě není čistě grime interpret, jeho remix na lehce popový track Love$ick zde ale nemůže chybět. Obzvlášť, když svou slokou přispěl i Riko Dan.

 • Slick Don – My Don

Jedno z nejzajímavějších mladých jmen. Tento birminghamský rapper na sebe letos upozornil bangerem Feds (kde se o produkci, stejně jako v případě tracku My Don, postaral Walter Ego) a navazuje na něj novým videosinglem.

 • Trends & Boylan – Norman Bates

Dost možná nejlepší grimová instrumentálka, která loni vyšla. Skvěle vysamplovaný a ikonický sound z filmu Psycho hezky doplňuje název celého EP. Label Oil Gang bude v roce 2017 stát za to sledovat.

 • D Double E – Spin A Man feat. Darq E Freaker

Newham General aka D Double E vydal nový klip ke skladbě Spin A Man, kde vzhledem k její kvalitě, výběru producenta a faktu, že se zkrátka jedná o jednoho z nejlepších a nejznámějších grimových MCs, nejsme schopni pochopit, jak málo views tato novinka zatím nasbírala.

 • Abra Cadabra x Kush – The Roads

Že je momentálně v UK populární i trap, dokazují crews jako Section Boyz, uskupení 67 nebo právě Abra Cadabra a Kush. Jejich nová kolaborace je toho výtečnou ukázkou.

 • President T – T On The Wing

Prez T zakončil, pro něj velmi úspěšný, rok 2016 vydáním projektu T On The Wing, kde zahostovali lidé jako JME, Big H, trochu překvapivě i P Money nebo třeba Ghetts.

 • Florentino – Bloodline

Tvrdý klubový sound si připravil Florentino, jehož nové Bloodline EP vyšlo pod manchesterským labelem Swing Ting. Velmi aktuálně znějící release.

 • Shorty – Meant To Be feat. Skepta

Snad svého prvního releasu se dočkal Skeptův hypeman a člen Boy Better Know Shorty. Upřímně jsme ale už slyšeli i lepší desky, Moesh Music zní spíše průměrně a po chvíli začne až nudit. Za pozornost ale určitě stojí tracky Got No Fans a Meant To Be, v němž se objevil i Skepta.

 • Little Simz – King Of Hearts feat. Ghetts & Chip

Little Simz se dostala do našeho seznamu nejlepších mladých female MCs, a svým dalším albem Stillness In Wonderland svou pozici jen utvrdila.

 • Sheen & Sweyn J – My Syrup

Bok Bokův label Night Slugs vydal na závěr roku žánrově sice trochu neuspořádanou, ale přesto naprosto výbornou kompilaci Allstars Volume 3, na které najdeš jména jako L-Vis 1990, Flirta D, Ikonika nebo Neana.

 • AJ Tracey – Luke Cage

AJ Tracey ukončil loňský rok taktéž releasem nového projektu. EP Lil Tracey se mu povedlo, a krom už vydaných bangerů Pasta a Buster Cannon nás nejvíce zaujala skladba Luke Cage.

 • Jack N Danny – Sticky (Daniel Noir & Dryman Remix)

DJs a producenti stojící za mejdany Funk’d Up aka Denoir a Dryman s remixem, který zní líp než originál? Názor si udělejte sami.