Hollywoodský obchod roku? Disney přemýšlí o nákupu 20th Century Fox

Fox 12. 11. 2017 0
Hollywoodský obchod roku? Disney přemýšlí o nákupu 20th Century Fox

Pokud pravidelně sledujete novinky z filmového průmyslu, patrně jste nemohli minout zprávy o úspěchu studia Marvel. Komiksové blockbustery vycházející právě z univerza Marvelu jsou nesmírně populární a dokážou do kin přilákat miliony diváků po celém světě. Řeč je například o filmech Iron Man, Thor, Avengers, Captain America, Doctor Strange nebo Guardians of the Galaxy. Tyto snímky dokáží generovat stovky milionů dolarů a nezřídka překročí i miliardu dolarů, což je případ třeba prvního dílu Avengers, který vydělal 1,5 miliardy dolarů.

Posledním snímkem z produkce Marvelu je Thor: Ragnarok, jenž si v kinech vede opět nad očekávání a odhadované tržby jsou těsně pod hranicí jedné miliardy dolarů. Na příští rok je v plánu hned několik ambiciózních projektů tohoto komiksového impéria, kupříkladu sólovka Black Panthera nebo třetí díl Avengers s podtitulem Infinity War. Kdo však nejvíce profituje z finančního úspěchu Marvelu? Kdo je tím „hráčem v pozadí“? Řada z vás pochopitelně dobře ví, že vlastníkem komiksového gigantu je od roku 2009 společnost The Walt Disney.

Tento nadnárodní zábavní konglomerát má ve svém portfoliu také studio Pixar a především “dítě” George Lucase, studio Lucasfilm. Prvním počinem z univerza Hvězdných válek, pod kterým byla podepsána společnost The Walt Disney, byl film Star Wars: The Force Awakens z roku 2015, jenž svému novému majiteli vydělal přes 2 miliardy dolarů. Disney se tak právoplatně řadí k největším produkčním společnostem současného Hollywoodu a s kapitálem přesahujícím 100 miliard dolarů se pomalu, ale jistě rozhlíží po další velké akvizici.

Podle posledních informací došlo k několika schůzkám mezi zástupci The Walt Disney a 20th Century Fox. Na nějaký finální verdikt je samozřejmě ještě brzy, ale už nyní můžeme prohlásit, že pokud by k obchodu skutečně došlo, jednalo by se o jedno z největších spojení v historii Hollywoodu. Disney by se tím pádem dostalo opět blíže k vytvoření monopolního postavení na americkém filmovém trhu. 20th Century Fox totiž drží práva k sériím Avatar, X-Men, Fanstastic Four, Predator, Alien, Die Hard, Planet of the Apes, Deadpool a mnoha dalším.

Zřejmě všichni si dovedeme představit, jak by Disney naložilo například s X-Meny a Fantastic Four a jejich možném začlenění do marvelovského vesmíru. Nabízí se však i další, nesmírně zajímavá propojení, viz Deadpool. O tomto obchodu se bude ještě hodně mluvit, a to nejen mezi filmovými fanoušky. Především pro obě zmíněné společnosti to budou doslova miliardové námluvy. Dokázali byste tipnout cenu 20th Century Fox? A dojde vůbec k dohodě? Jednání mohou klidně trvat roky, ale o všem podstatném vás budeme i nadále informovat.

Avatar

foto: ew.com, lwlies.com