Bývalý voják vytvořil funkční oblek Iron Mana, se kterým boří světové rekordy

Champ 12. 11. 2017 0
Bývalý voják vytvořil funkční oblek Iron Mana, se kterým boří světové rekordy

Lidé mají různé sny. Někdo se chce stát astronautem, jiný by chtěl mít v garáži tu nejdražší káru. Někteří by naopak chtěli disponovat nadpřirozenými schopnostmi jako oblíbení komiksoví hrdinové. I když se poslední příklad může jevit jako nerealizovatelný, bývalý britský voják Richard Browning byl přesvědčený o opaku, a proto se rozhodl, že se stane druhým Tonym Starkem.

Ve spolupráci s firmou Gravity Industries a partnerským Red Bullem vyvinul za v přepočtu 1,2 milionů korun skutečnou lahůdku – plně funkční létající oblek Daedalus poháněný tryskovými motory, který se ovládá pohyby těla, takže v mnoha ohledech připomíná právě oblek světově proslulého komiksového a filmového hrdiny Iron Mana.

Aby mohl Browning vzlétnout, je jeho ultralehký exoskeletonový oblek obehnán šesti tryskovými motory poháněnými kerosinem, tedy leteckým palivem. Dva motory jsou umístěny na každé ruce a zbylé dva ve spodní části zad, přičemž každá jednotka dokáže zdvihnout až 22 kilogramů. Ve vzduchu má Browning nad svým oblekem plnou kontrolu a vzhledem k jeho fyzické kondici s ním dokáže pohotově manipulovat.

Co by to bylo za super technologii, kterou Daedalus rozhodně je, kdyby v sobě neskrývala výdobytky dnešní internetové doby. Vedle toho, že se na brýlích promítá aktuální stav paliva, je vybaven i Bluetooth či Wi-Fi adaptéry, aby mohly být lety streamovány do celého světa.

Iron Man

Nyní váš určitě zajímá, jak vysoko dokáže Browning s Daedalem vzlétnout a jakou rychlostí může letět. Tonymu Starkovi logicky konkurovat nemůže, ale i tak se zapsal do Guinessovy knihy rekordů. K tomuto milníku mu stačilo, aby letěl rychlostí přibližně 51 km/h a urazil vzdálenost 100 metrů v nadmořské výšce okolo dvou až tří metrů. To z něj nyní činí nejrychlejšího může v tryskově poháněném obleku v plné kontrole samotného člověka.

S růstem všemožných alternativních způsobů přepravy by se mohlo zdát, že tento unikátní oblek bude jedním z nich. K tomu se však zatím neschyluje, byť Gravity Industries postupně získává slušné finanční injekce od různých investorů, což může potvrdit i nedávné investiční kolo, které společnosti vyneslo až 650 tisíc dolarů (cca 14,3 milionů korun). Myšlenka, že se Tonym Starkem stane běžný člověk, tedy není úplně nereálná.

foto: www.nbcnews.com, www.neowin.net